Δελτία Τύπου

Με τους φετινούς υποτρόφους του προγράμματος «Ιάσων» συναντήθηκε ο Πρύτανης του ΑΠΘ

Καταχωρήθηκε από fotiadid on Παρ, 09/27/2019 - 09:33

Με τους υποτρόφους σπουδαστές των Θερινών Μαθημάτων Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού του Προγράμματος «Ιάσων» του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης συναντήθηκε ο Πρύτανης του ΑΠΘ και Επιστημονικός Υπεύθυνος του Προγράμματος, Καθηγητής Νικόλαος Γ. Παπαϊωάννου, χθες, Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου 2019, στην Αίθουσα της Συγκλήτου του ΑΠΘ.

Εκπαιδευτική αποστολή ομάδας φοιτητών του Α.Π.Θ. στο “Kuban State University”, Ρωσία.

Καταχωρήθηκε από fotiadid on Παρ, 05/24/2019 - 11:39

Μετά την Επίσημη Τελετή Έναρξης του Αφιερωματικού Έτους Γλώσσας και Λογοτεχνίας Ελλάδας – Ρωσίας, στο πλαίσιο της 16ης Διεθνούς Έκθεσης Βιβλίου Θεσσαλονίκης, τo Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο «άνοιξε την αυλαία» των Ελληνο-Ρωσικών πολιτιστικών ανταλλαγών.

Συναντήση του Πρύτανη με τους φετινούς υποτρόφους του προγράμματος «Ιάσων» -2018

Καταχωρήθηκε από fotiadid on Παρ, 09/28/2018 - 09:51

Θεσσαλονίκη,13/9/2018

Με τους υποτρόφους σπουδαστές των Θερινών Μαθημάτων Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού του Προγράμματος «Ιάσων» του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης συναντήθηκε ο Πρύτανης του ΑΠΘ και Επιστημονικός Υπεύθυνος του Προγράμματος, Καθηγητής Περικλής Α. Μήτκας, χθες, Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2018, στην Αίθουσα της Συγκλήτου του ΑΠΘ.

Εκπαιδευτική εκδρομή των φοιτητών του Κέντρου Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών του ΑΠΘ

Καταχωρήθηκε από fotiadid on Τρί, 06/12/2018 - 08:41

Θεσσαλονίκη, 7/6/2018

Με μία εκπαιδευτική εκδρομή στη Ρωσία, από τις 24 έως τις 31 Μαΐου, ολοκλήρωσαν τον κύκλο του σπουδών τους οι φοιτητές του ΑΠΘ που παρακολουθούν το μάθημα «Ρωσική γλώσσα και πολιτισμός», το οποίο διοργανώνει το Πρόγραμμα «Ιάσων», σε συνεργασία με το Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών του ΑΠΘ.

Συνάντηση του Πρύτανη του Α.Π.Θ.με υποτρόφους σπουδαστές του Προγράμματος «ΙΑΣΩΝ»

Καταχωρήθηκε από fotiadid on Παρ, 09/15/2017 - 08:56

Θεσσαλονίκη, 13/9/2017

Συνάντηση με τους υποτρόφους σπουδαστές των Θερινών Μαθημάτων Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού του Προγράμματος «ΙΑΣΩΝ» του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης είχε ο Πρύτανης του ΑΠΘ και Επιστημονικός Υπεύθυνος του Προγράμματος, Καθηγητής Περικλής Μήτκας, σήμερα, Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου 2017, στην Αίθουσα της Συγκλήτου του ΑΠΘ.

2ο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο Νεοελληνικών Σπουδών στη Ρωσία, Κρατικό Πανεπιστήμιο «Κουμπάν», Κρασνοντάρ, Ρωσία με θέμα: «Οι ελληνικές σπουδές στο πλαίσιο των ανθρωπιστικών επιστημών. Γλωσσικές, πολιτισμικές και διδακτικές πλευρές»

Καταχωρήθηκε από fotiadid on Πέμ, 04/20/2017 - 11:51

Θεσσαλονίκη, 25/4/2016

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο, συνεχίζοντας να υλοποιεί δράσεις στο πλαίσιο του Αφιερωματικού Έτους «2016: Έτος Ελληνικού Πολιτισμού στη Ρωσία και Ρωσικού Πολιτισμού στην Ελλάδα», συνδιοργανώνει με το Κρατικό Ρωσικό Πανεπιστήμιο «Κουμπάν», Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο Νεοελληνικών Σπουδών.

Σελίδες