Δελτία Τύπου

ΟΡΦΑΝΕΨΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "ΙΑΣΩΝ" - ΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ Ι.Ν.ΚΑΖΑΖΗ

Καταχωρήθηκε από fotiadid on Παρ, 07/16/2021 - 09:02

Σε ευχαριστούμε για όλα όσα πρόσφερες ...  Καλό σου ταξίδι, μεγάλε Άνθρωπε, Δασκαλε, Φίλε!!!

Ψ Η Φ Ι Σ Μ Α

Νέοι ερευνητές από Πανεπιστήμια των Παρευξείνιων χωρών του Προγράμματος «Ιάσων»

Καταχωρήθηκε από fotiadid on Τετ, 05/06/2020 - 14:51

Θεσσαλονίκη, 28/2/2020

Με νέες/νέους ερευνήτριες/ερευνητές από επιλεγμένα Πανεπιστήμια των Παρευξείνιων χωρών που ήρθαν στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο του Προγράμματος «Ιάσων» του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης συναντήθηκε ο Πρύτανης του ΑΠΘ και Επικεφαλής του Προγράμματος, Καθηγητής Νικόλαος Γ. Παπαϊωάννου, την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020, στην Αίθουσα της Συγκλήτου του ΑΠΘ.

Στην Ελληνική Βουλή παρουσιάστηκαν οι δράσεις του «ΙΑΣOΝΑ»-ΑΠΘ και του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας

Καταχωρήθηκε από fotiadid on Τετ, 05/06/2020 - 14:33

Θεσσαλονίκη, 21/2/2020

Για την εκτός των συνόρων προώθηση της ελληνικής γλώσσας μέσω του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας και του Προγράμματος «ΙΑΣΩΝ» του ΑΠΘ, έκανε λόγο ο πρόεδρος της Επιτροπής Ελληνισμού της Διασποράς, βουλευτής ΝΔ Σάββας Αναστασιάδης, στη συνεδρίαση της Επιτροπής στις 19 Φεβρουαρίου 2020, με θέμα ημερήσιας διάταξης: «Η συνεργασία του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας για την ενίσχυση των ελληνικών σπουδών στο εξωτερικό».

Παρουσίαση σειράς εγχειριδίων "Ρωσική γλώσσα για ελληνόφωνους" - Τηλεδιάσκεψη του Πανεπιστημίου «Kuban»

Καταχωρήθηκε από fotiadid on Τρί, 05/05/2020 - 09:39

Θεσσαλονίκη, 12/9/2019

Στις 28 Αυγούστου, το Κρατικό Πανεπιστήμιο «Kuban» το Κρασνοντάρ πραγματοποίησε διεθνή τηλεδιάσκεψη αφιερωμένη στην παρουσίαση των καινούριων διδακτικών βιβλίων: «Εγχειρίδιο για Έλληνες ομιλητές» και «Βιβλίο ασκήσεων». Δημιουργήθηκε αυτή η σειρά από μια ομάδα συγγραφέων, η οποία περιελάμβανε τόσο καθηγητές από το Κρατικό Πανεπιστήμιο «Kuban», όσο και από την Ελλάδα: O. Kuznetsova, I. Khaman, O. Khoroshilova, Ι. Κακολίρη.

Με τους φετινούς υποτρόφους του προγράμματος «Ιάσων» συναντήθηκε ο Πρύτανης του ΑΠΘ

Καταχωρήθηκε από fotiadid on Τρί, 03/03/2020 - 14:11

Θεσσαλονίκη,11/9/2019

Με τους υποτρόφους σπουδαστές των Θερινών Μαθημάτων Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού του Προγράμματος «Ιάσων» του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης συναντήθηκε ο καινούριος Πρύτανης του ΑΠΘ και Επιστημονικός Υπεύθυνος του Προγράμματος, Καθηγητής Νικόλαος Γ. Παπαϊωάννου, χθες, Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου 2019, στην Αίθουσα της Συγκλήτου του ΑΠΘ.

Εκπαιδευτική αποστολή ομάδας φοιτητών του Α.Π.Θ. στο “Kuban State University”, Ρωσία.

Καταχωρήθηκε από fotiadid on Παρ, 09/27/2019 - 09:33

Θεσσαλονίκη, 24/5/2019

Μετά την Επίσημη Τελετή Έναρξης του Αφιερωματικού Έτους Γλώσσας και Λογοτεχνίας Ελλάδας – Ρωσίας, στο πλαίσιο της 16ης Διεθνούς Έκθεσης Βιβλίου Θεσσαλονίκης, τo Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο «άνοιξε την αυλαία» των Ελληνο-Ρωσικών πολιτιστικών ανταλλαγών.

Συναντήση του Πρύτανη με τους φετινούς υποτρόφους του προγράμματος «Ιάσων» -2018

Καταχωρήθηκε από fotiadid on Παρ, 05/24/2019 - 11:39

Θεσσαλονίκη,13/9/2018

Με τους υποτρόφους σπουδαστές των Θερινών Μαθημάτων Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού του Προγράμματος «Ιάσων» του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης συναντήθηκε ο Πρύτανης του ΑΠΘ και Επιστημονικός Υπεύθυνος του Προγράμματος, Καθηγητής Περικλής Α. Μήτκας, χθες, Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2018, στην Αίθουσα της Συγκλήτου του ΑΠΘ.

Σελίδες