Φιλολογική Σχολή, Τμήμα Βυζαντινής και Νεοελληνικής Φιλολογίας Ελληνικές

To Τμήμα Βυζαντινής και Νεοελληνικής φιλολογίας του Πανεπιστημίου Λομονόσωφ λειτουργεί από το 1996.

Τα νέα ελληνικά διδάσκονται ως βασική ειδικότητα των φοιτητών του Τμήματος.

Εισάγονται κάθε χρόνο περίπου 10 φοιτητές και ο κύκλος σπουδών είναι 4 χρόνια προπτυχιακές σπουδές + 2 χρόνια Masters (σήμερα φοιτούν 25 άτομα. Οι πρώτοι φοιτητές αποφοίτησαν τον Ιούνιο του 2001). Οι σπουδές είναι δωρεάν. Υπάρχει η δυνατότητα μεταπτυχιακών σπουδών PhD και υφηγεσίας (σήμερα - 6 μεταπτυχιακοί). Το Τμήμα διαθέτει βιβλιοθήκη.

Διδάσκουν 10 Καθηγητές όλων των βαθμίδων. Νέα ελληνική γλώσσα διδάσκουν οι κυρίες Irina V.Tresorukova, Tatiana I.Samoilenko, Ksenia A.Klimova. Πρόεδρος ο Καθηγητής κ. Mikhail V. Bibikov, υπεύθυνος Νεοελληνικών Σπουδών ο Καθηγητής κ. Δημήτρης Α.Γιαλαμάς.

Φιλολογικές
1996
Vorobjovy Gory, MGU, 1-st Building of the Humanities, Moscow, 119 899
+7 495 9393277, 9392006
Dr.M. Bibikov, Τακτικός Καθηγητής, Πρόεδρος του Τμήματος Βυζαντινής και Νεοελληνικής Φιλολογίας
Υπεύθυνος Νεοελληνικών Σπουδών: Τακτικός Καθηγητής, Dr. Δημήτρης Α. Γιαλαμάς
  1. Επιχορήγηση του τυπογραφικού κόστους των εκδόσεων που είναι έτοιμες για έκδοση. Η επιχορήγηση αυτή είναι ιδιαίτερα σημαντική, διότι δεν ενισχύει μόνο την δραστηριότητα του Τμήματος, αλλά επιπλέον προωθεί τα ελληνικά γράμματα και τον ελληνικό πολιτισμό στη Ρωσία γενικότερα.
  2. Εγχειρίδια διδασκαλίας ελληνικών («Νέα Ελληνικά για Ξένους» + βιβλίο ασκήσεων + CD για αρχάριους, Σ.Τλούπα «Πολιτιστικό Πανόραμα» και «Ασκήσεις Συντακτικού της Νέας Ελληνικής» για μέσο επίπεδο) – 35 αντίτυπα για κάθε επίπεδο
  3. Συμπλήρωση και ενημέρωση της βιβλιοθήκης
  4. Ερευνητικές υποτροφίες για προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές
  5. Επιχορήγηση καθηγητών από την Ελλάδα που θα επισκέπτονται το Τμήμα για σύντομη διδασκαλία (1 – 2 βδομάδες) και διαλέξεις