Σχολή Ρωμανό - Γερμανικής Φιλολογίας, Τμήμα Νέας Ελληνικής και Αγγλικής Γλωσσών

Όπως είναι γνωστό, στην περιοχή του Κρασνοντάρ μένουν περίπου 60 χιλιάδες Έλληνες. Με πρωτοβουλία της Ελληνικής Κοινότητας του Κρασνοντάρ και του Πανεπιστημίου Κουμπάν του Κρασνοντάρ με την απόφαση του Υπουργείου Παιδείας της Ρωσίας το 1991 ιδρύθηκε το Ελληνοαγγλικό Τμήμα με σκοπό την εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού.
Κατά τη διάρκεια των 10 τελευταίων ετών αποφοίτησαν 60 φιλόλογοι της ελληνικής και αγγλικής γλώσσας. Από το 1995 στο Τμήμα διδάσκουν αποσπασμένοι καθηγητές από την Ελλάδα.

Γλωσσικές
Από το 1991
Stavropolskaya, 149, Krasnodar, 350040, RUSSIA
+7 8612 199561
Igor A. Khaman- Καθηγητής
Διαπανεπιστημιακές Σχέσεις:
Υπάρχει υπογεγραμμένη Διαπανεπιστημιακή Συμφωνία με το Α.Π.Θ, το Πανεπιστήμιο των Αθηνών και Πατρών.

Εγχειρίδια διδασκαλίας (αντίτυπα σε αριθμό ανάλογο των φοιτητών του Τμήματος), βιβλία σύγχρονής λογοτεχνίας, ηλεκτρονικό υπολογιστή, βιντεοκασέτες, ελληνικές εφημερίδες, περιοδικά. Καθηγητές – επισκέπτες (όλα τα έξοδα θα είναι καλυμμένα από την πλευρά του Πανεπιστημίου του “Κουμπάν”.

Πανεπιστήμιο: