Υπότροφοι έρευνας προγράμματος «ΙΑΣΩΝ» - 2008

Ιδιότητα –Τμήμα -Πανεπιστήμιο

Θέμα της Έρευνας

Rilik Polina

Βυζαντινή και Νεοελληνική Φιλολογία στο Δ’ έτος του Πανεπιστημίου Λομονόσωφ της Μόσχας. (ΡΩΣΙΑ)

«Ιδιώματα Δωδεκανήσου (μέσα από τα Ελληνικά παραμύθια).»

Tunin Anton

Βυζαντινή και Νεοελληνική Φιλολογία στο Γ’ έτος του Πανεπιστημίου Λομονόσωφ της Μόσχας. (ΡΩΣΙΑ)

«Ανέκδοτα «Πως λέγεται», ανένδοτα «ερώτηση-απάντηση», γλωσσικό παιχνίδι (λογοπαίγνια), γλώσσα του Internet.»

Oborneva Zinaida

Μεταπτ. φοιτήτρια του Τμήματος Βυζαντινής και Νεοελληνικής φιλολογίας, Β΄ έτος. του Πανεπιστημίου Λομονόσωφ της Μόσχας. (ΡΩΣΙΑ)

«Η λογοτεχνική αντανάκλαση της κοινωνικής πραγματικότητας στα έργα του Συμεών του Νέου Θεολόγου».

Pivovarova Vera

Μεταπτ. φοιτήτρια του Τμήματος Ελληνικής Γλώσσας Παν/μιου «ΚΟΥΜΠΑΝ»του Κρασνοντάρ (ΡΩΣΙΑ)

«H  Ελλάδα στην εξωτερική πολιτική της Σοβιετικής Ένωσης και των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής (1945 -1974)»»

Grushevskaya Elena